Filharmonia

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

fot. Polityka.pl

Szczecińska Filharmonia została uznana za najlepszy obiekt architektoniczny w całej Europie poprzez otrzymanie nagrody Miesa van der Rohe. Nagroda ta jest jedną z najbardziej prestiżowych w dziedzinie architektury i przyznawana, co 2 lata już od 1987r. W tej edycji o tytuł konkurowało 420 dzieł architektonicznych z 28 różnych państw. Do finału zakwalifikowało się jedynie 5 w tym Filharmonia zlokalizowana w Szczecinie. Lustracja budowli przez jury odbyła się w kwietniu 2015, a 8 maja podczas uroczystego finału w Barcelonie prezydent miasta Szczecin odebrał zwycięską nagrodę. Cechą Filharmonii jest wyjątkowa prostota. Jest to przykład powiedzenia, że mniej znaczy więcej. Budynek ten zdecydowanie wyróżnia się od sąsiedniej zabudowy. Przez swój wygląd Filharmonia najczęściej przyrównywana jest do góry czy też zamku z lodu. Niebotyczne grzbiety fasad z białych paneli zazwyczaj bywają odczytywane, jako elementy architektury gotyckiej. Sami projektanci budowli zaznaczają, że jest to poniekąd odwołanie się do wyglądu i kształtu grzbietów pobliskich obiektów. Jak się, więc okazuje Filharmonia ma jednak powiązania kontekstowe z okolicą. Co więcej po zmroku elewacja budynku jest podświetlona od wewnątrz, co generuje również skojarzenia z lampionem.

Powodem do zachwytu jest tu nie tylko wygląd zewnętrzny, ale i wnętrze. Prosty hol wypełnionego wyłącznie krętymi, spiralnymi schodami oraz aula symfoniczna, zwana także Salą Słoneczną. Wygląda ona jakby ociekała złotem przez pokrycie ścian i sufitu płatkami ze szlag metalu i może pomieścić circa 960 słuchaczy. Natomiast sala kameralna została zaprojektowana w kompletnie odmiennym stylu i jest  stanie pomieścić maksymalnie 180 osób. W tej auli dominuje czerń, dlatego zwie się ją Księżycową. Historia cenionej na świecie Filharmonii zaczęła się stosunkowo niedawno, bo w roku 2007. Projekt budowli zlecono młodym hiszpańskim architektom z pracowni Estudio Barozzi Veig przy pomocy Jacka Lenarta ze szczecińskiej pracowni A4. Generalnym realizatorem Filharmonii, która została oddana do użytku jesienią 2014 roku, była firma Warbud.

Mówi się, że budowa Filharmonii wymagała niezwykłej odwagi ze strony władz Szczecina. Po dziś dzień budynek ten generuje masę kontrowersji, choć otrzymana nagroda studzi większość sceptyków. Ponad to budowla ta jest doskonałą formą promocji Szczecina. Znalazła się ona, bowiem samym centrum europejskiej uwagi. Filharmonia z każdym rokiem przyciąga ogromną ilość turystów. Można tu liczyć nie tylko na wspaniałe doznania dźwiękowe, ale również na niecodzienną architekturę, ale przede wszystkim to o aspekty akustyczne tutaj zadbano. Można mieć tylko nadzieję, iż ogromne sukcesy takich budowli jak szczecińska Filharmonia otworzą oczy ludzi na atuty nowoczesnej polskiej architektury.

Szczecińska filharmonia oddalona jest około 500 m od apartamentu Phoebe 13 który usytuowany jest na Starym Mieście.