Gdzie dobrze zjeść w Szczecinie

Kulinarna historia polskiego Szczecina jest stosunkowo krótka, dlatego też niezbyt bogata. Wszyscy pewnie słyszeli o Paprykarzu Szczecińskim, który mimo, że faktycznie jest wynalazkiem szczecińskim, obecnie ze Szczecinem ma wspólną tylko nazwę.

Pasztecik szczeciński

Jak paszteciki i barszczyk to tylko w barze przy Wojska Polskiego. Istnieje jednak specjał niezaprzeczalnie szczeciński i przez szczecinian kochany, a jest nim właśnie ów pasztecik. Smażone na głębokim tłuszczu ciasto nadziewane mięsem lub farszem wegetariańskim (serem z pieczarkami,kapustą z grzybami, szpinakiem i fetą) dla wielu mieszkańców stanowi smak dzieciństwa i młodości, do którego chętnie wracają. Przeszłość tego dania sięga już lat 70. Wtedy to został otwarty pierwszy bar przy al. Wojska Polskiego właśnie. Do wyrobu tego przysmaku wykorzystywano maszyny z radzieckiego demobilu skonstruowanego w ZSSR na wypadek wojny lub klęski żywiołowej. Dzięki swojej wydajności (800 pasztecików na godzinę) miała zapewnić społeczności lub wojsku wysokokaloryczny posiłek. Przepis zmodernizowali szczecińscy pracownicy Społem, a sowiecki „pierożek” stał się „pasztecikiem”. W roku 2010 został nawet wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Co ciekawe, maszyna, która została sprowadzona do Szczecina w 1969 roku do tej pory działa w barze przy al. Wojska Polskiego 46, a lokal zachował staromodny wystrój przywodzący na myśl minioną epokę PRL.

Kuchnia rybna

Jako miasto portowe Szczecin jeszcze przed wojną znany był z potraw rybnych Najbardziej cenioną restauracją rybną w Szczecinie od kilku dekad jest Chief przy ul. Rayskiego 16. Jest to lokal z tradycjami, gdzie spróbować można wszelkiego rodzaju potrawy rybne od przystawek, poprzez zupy, do dań głównych. W karcie nie brakuje także bardziej egzotycznych owoców morza. Oprócz tego restauracja proponuje tradycyjne posiłki kuchni polskiej.

Alkohole

Szczecińskim specjałem, który chwalony jest, za jakość, nie tylko w Polsce, ale i za granicą jest wódka Starka. Tradycja tego trunku sięga przynajmniej XV wieku, a jedynym jego producentem w Polsce jest Polmos Szczecin. Szczecińska Starka ma 50% zawartości alkoholu i leżakuje w dębowych beczkach od 10 do aż 50 lat. Obecnie Starka nie jest produkowana, dlatego jej zdobycie staje się coraz trudniejsze. Starki wciąż za to można się napić w niektórych lokalach jak na przykład w restauracji Chief.Z kolei piwem ważonym przez szczeciński browar jest Bosman. Piwo to występuje w dwóch wariantach – Bosman Full i Bosman Specjal. Pierwszy z nich to piwo jasne pełne z gatunku lager o zawartości. Bosman Specjal z kolei jest piwem jasnym mocnym, także z gatunku lager. Co więcej, Bosman Browar Szczecin jest sponsorem Pogoni Szczecin oraz wydarzeń sportowych i imprez rozrywkowych takich jak Festiwal Wikingów, Dni Morza czy The TallShips Races.

Fast food

Fast food po szczecińsku posiłkiem dość kultowym, zwłaszcza wśród młodych mieszkańców, jest niezbyt kebab. Najbardziej znane szczecińskie bary szybkiej obsługi serwujące to popularne danie to Bar Rab oraz Mak Kwak . Oba lokale działają 24h/7 a poza kebabem oferują inne tego typu dania. Popularny „frytburger” natomiast jest już podobno szczecińskim wymysłem.